Sok helyen olvasni arról, hogy miért előnyös összekötni az AdWords kampányainkat a Google Analytics-szel. Ami miatt én is előveszem az az, hogy egyrészt ez most már teljesen automatikus, másrészt teljesen új funkciók, mérési adatok is bekerültek az Analytics-be, amelyek fontosak, és egy új dimenziót nyitnak a ppc kampányok (rendszerek) világába.
Kezdjük tehát azzal, hogy az összekapcsolás, most már teljesen automatikus. Eddig manuálisan össze kellett kötni az AdWords fiókunkat az Analytics accounttal, ami valljuk be nem mindig ment gördülékenyen, sok volt a bug (volt, hogy a Google Magyarország, egyébként nagyon segítőkész kollégáit is meg kellett dolgoztatnom, hogy az összekötés sikerüljön). Most már az sem kell, hogy ugyanabból a Google accountból fusson a PPC kampányunk, ahol az Analytics fiókunk van. Ha az Analytics, a látogatók érkezési forrásából „észleli”, hogy AdWords kampányból jönnek látogatók, automatikusan megtörténik az összekötés, akkor is, ha a kampány egy teljesen más Google Accountból fut. Az adatok nem 100%-ban ugyan azok, van még mit reszelni a dolgon, de már használható.
Az alapok
Belépve az Analytics-ben az adott site analitikájára, a Traffic Sources menü alatt megtaláljuk az AdWords menüpon belül az AdWords Campaigns menüt. Erre kattintva kapunk egy szép áttekintést, hogy összességében kampányaink hogyan teljesítenek.
Kiválasztva azt a kampányt, amiről bővebben meg akarjuk tudni az eredményeit, láthatjuk, hogy ugyanabban a struktúrában, ahogy a kampányunk van, megjelennek a hirdetéscsoportok és a hozzá tartozó adatok. Mind a kampányról, mind a hirdetéscsoportokról, hirdetésekről, kulcsszavakról és Landing Page-ekről többet tudhatunk meg, mintha csak simán az AdWords felületén megjelenő statisztikát használnánk
Miben több?
Kezdjük talán a legegyszerűbb és legfontosabb adattal a „Bounce Rate”-tel. A Bounce rate megmutatja, hogy az adott kampányból, hirdetéscsoportból, hirdetésből, kulcsszóval érkező látogatók hány százaléka pattant le, magyarul hány százalék volt az értékes látogató.
Miért jó ez? Azért mert az AdWords-ben csak azt látjuk, hogy szépen jönnek a látogatók (ha nem állítunk be konverziómérést) xy Ft-ért, ezzel az adattal viszont azt is meg tudjuk nézni, hogy értékes-e a látogató, és hogy mennyibe került 1 értékes látogató.
Egy rögtönzött példa:
Az AdWords-ben ezt látjuk:
Az Analytics-ben ezt:
A kettőből leszűrhetjük azt, hogy:
kulcsszó 1-re ténylegesen 14 látogatónk volt, mert 5 lepattant
kulcsszó 2-re ténylegesen 4 látogatónk volt, mert 1 lapattant
kulcsszó 2-re ténylegesen 3 látogatónk volt (itt nem volt lepattanás, bounce rate),
A példában nem annyira éles a helyzet, de kiderülhet, hogy kulcsszó 1-re nem is annyira érdemes kampányolni, ha túl nagy a lepattanás.
Ugyanakkor ki tudjuk számolni, hogy mennyibe került egy olyan látogató, aki nem pattant le, magyarul értékes volt. Lehet, hogy ez is egy olyan képet mutat majd, ami alapján kizárunk egy kulcsszót.
Fenti példát folytatva:
1 darab kulcsszó 1-re érkező, nem lepattanó látogató ténylegesen ára 23,86 Ft,
1 darab kulcsszó 2-re érkező, nem lepattanó látogató ténylegesen ára 20,23 Ft,
1 darab kulcsszó 3-re érkező, nem lepattanó látogató ténylegesen ára 18,88 Ft,
Más lett a kép, ugye?
Imidzs kampányok esetén, ahol fontos, hogy megismerjék a céget, magyarul, hogy minél több oldalt megnézzenek, érdemes tudni, hogy az adott kulcsszó hány oldalletöltést eredményezett. Az Analytics ebben is segít az Adwords-cel ellentétben.
Keyword Positions
Az AdWords-ben annyit tudunk csak, hogy egy adott kulcsszónak milyen volt az átlagos megjelenési pozíciója. Fenti példát folytatva, a kulcsszó 1 nek 3,4.
Az Analytics, konkrétan megmondja azt, hogy a kattintások milyen pozícióból érkeztek:
A kettő nem teljesen ugyanaz, mivel az AdWords átlagos megjelenési pozíciója az összes megjelenést, míg az Analytics csak a kattintást hozó megjelenéseket mutatja, de mindenkép hasznos infó. Főleg hasznos, ha azt vesszük alapul, hogy nem csak a kattintást, de a page/visit, átlagosan eltöltött idő az oldalon, új látogató, lepattanási arány, és goal adatokat is megkapjuk hasonló formában:
Milyen érdekes, hogy a bal és jobboldali első megjelenés rendelkezik a legnagyob lepattanási aránnyal. Ez is alátámasztja, amiről már korábban írtam: Érdemes így elsőnek lenni?
Persze még sok plusz információt ki lehet nyerni az Analytics-ből a kampányainkról, én most ezeket emeltem ki, hogy ne legyek túl hosszú.
Új dimenzió (?)
Lehet, hogy erős megfogalmazás, de az biztos, hogy egyrészt ez (is) előnyt jelent az AdWords használóknak, másrészt egy olyan irányt mutat, amit érdemes majd követnie a többi PPC rendszernek (vagy kell).